Proiect Comenius 2012-2014

llp-ro steaglogo proiect - transparent

Programul  Învățare pe tot parcursul vieții

Subprogramul sectorial Comenius

Acțiunea  Parteneriate școlare multilaterale

Titlul proiectului  OUR VOICES ACROSS EUROPE

Obiectiv principal

Conștientizarea tinerilor privind diversitatea culturală Europeană, stabilirea unei prietenii internaționale prin muzică, prin valori culturale comune și utilizarea diversității armonioase pentru îmbunătățirea înțelegerii și toleranței la nivel global.

Obiective secundare

1. dezvoltarea competențelor de comunicare în limba engleză (scriere, vorbire, audiție/înțelegere);

2. studierea muzicii pop rock și folk a anilor ’50 – 2000 în USA și UK și influențe ale acesteia asupra istoriei, muzicii (muzică tradițonală, dansuri, instrumente, festivaluri) și vieții sociale din fiecare țară parteneră
3. cunoașterea culturii altor popoare prin intermediul muzicii
4. dezvoltarea unei catățenii Europene active
5. dezvoltarea competențelor ICT
6. promovarea creativității, competitivității și creșterea sferei de oportunități în vederea unor viitoare angajări
7. creșterea stimei de sine, a motivării și implicării în viața socială
Institución Escolar Túrbula S.L. ,  Localitatea: Sant Adrià de Besòs,  Spania
Spoleczne Gimnazjium ”Nasza Szkola” ,   Localitatea: Zabrze,  Polonia
Szent-Gyorgyi Albert Altalanos Iscola es Gimnazium, Localitatea: Budapesta, Ungaria
Bayrakli Lisesi, Localitatea: Izmir, Turcia
Mousiko Sxoleio Artas , Localitatea: Arta, Grecia
IIS IPSIA ITI ”Ezio Aletti” , Localitatea: Trebisacce, Italia
Liceul de Artă ”Victor Brauner” , Localitatea: Piatra Neamț, Romania
Activități propuse
  • realizarea unui site al proiectului și bloguri ale echipelor din țările partenere cu date care vor fi actualizate permanent
  • organizarea unui spațiu expozițional – ”Comenius Corner” – cu informații și imagini legate de activitățile proiectului
  • realizarea unei formații multiculturale cu elevi din toate țările partenere
  • compunerea Imnului Comenius, imnul proiectului
  • întâlniri de proiect și discuții tematice on line despre muzica pop-rock și folk a anilor ’50-2000 în UK și USA și influențe ale acesteia în muzica tradițională, viața socială și culturală a fiecărei țări partenere
  • realizarea unui catalog al celor mai reprezentative formații / interpreți / melodii din perioada menționată
  • realizarea unui album cu cei mai importanți 7 muzicieni europeni din țările partenere
  • realizarea unor CD-uri cu muzică tradițională și a unei colecții de instrumente tradiționale  specifice fiecărei țări
  • organizarea a două concerte, la finalul fiecărui an de activități Comenius, cu participarea elevilor din toate țările partenere.

Pentru detalii vă invitâm să vizualizați, printre altele, calendarul avtivităților – click aici.

Rezultate majore

La ultima mobilitate, în Grecia, colegii noștri ne-au surprins într-un mod foarte plăcut oferindu-ne în prima seară, în afara activităților proiectului, în prezența părinților și oficialitaților locale, un concert de melodii și căntece tradiționale grecești susținut de elevii școlii de muzică din Arta. Invităm toți iubitorii de muzică și pe cei interesați să vizioneze acest spectacol, urmând aceste linkuri: partea I, partea a II-a, partea a III-a, partea a IV-a.

VIZIONARE PLĂCUTĂ!

Diseminare
  • Rapoarte mobilitate
  • Mai multe imagini din mobilitățiclik aici
  • Articole de presă
  • Simpozion CCD, CCI
  • European Shared Treasure – o colecție electronică a tuturor proiectelor europene derulate de-a lungul timpului, un spațiu virtual in care fiecare persoană interesată poate urmări în detaliu toate activitățile derulate, in primul rând în proiectul nostru, de către toți cei șapte parteneri implicați în acest parteneriat. Vă invitâm să răsfoiți materialele prezentate aici utile în special celor ce doresc să dezvolte astfel de proiecte și parteneriate.
    Pentru a vâ îmbogați cunoștințele despre parteneriatele școlare europene în context Comenius vă invitâm să răsfoiți printre materialele altor proiecte implementate și de alte școli dîn Piatra Neamț – clik aici!
Epilog
   În ultimii doi ani am lucrat împreună cu școlile noastre partenere din Trebissace, Izmir, Zabrze, Sant Adrià de Besòs, Budapesta și Arta. Toți elevii care au luat parte la proiect au învățat foarte multe, dar, de asemenea, au devenit conștienți de toate asemănările și diferențele dintre țările din Europa. Elevii și-au exprimat sentimentele lor legate de muzică prin artă, dans, fotografie. Am cântat în mai multe limbi, am dansat împreună, am învățat cum să lucrăm împreună.
   Stau mărturie cele două materiale special realizate pentru a exprima ceea ce-a însemnat acest parteneriat pentru noi toți și sperăm  ca, prin intermediul tuturor materialelor realizate, vocile noastre să traverseze Europa și să răspândească în multe școli și comunități locale minunata poveste reală a proiectului nostru.
   Vă invităm așadar să
  • vizionați materialul realizat de echipa Turciei, ”Comenius Buzz
  • răsfoiți jurnalul de amintiri realizat de echipa României, ”Echoes

Sperăm să ne reîntâlnim cu prietenii și partenerii noștri în curând și să avem și alte astfel de proiecte minunate în viitor.

Coordonator de proiect,

prof. Elena Petrișor